Typ záchodu
Volně stojící typ toalety je připevněný k zemi s oddělenou nádržkou na vodu. Nádržka bývá někdy prodávána jako součást toalety a někdy odděleně. Při jejím rozbití nemusíte kupovat celý kus. U kombinované varianty je nádržka se záchodem spojená. Pokud se rozbije jen nějaká část toalety, je potřeba koupit celý nový kus. U nás je tento typ stále nejběžnější a existuje v několika barevných provedeních. Trendem posledních let je závěsný záchod. Nestojí na noze, ale je uchycen na konstrukci ve stěně nebo za příčkou. Je tišší a ulehčí úklid podlahy. Výšku toalety lze nastavit podle vašich potřeb. Správné uchycení má nosnost až 400 kg. Nevýhodou může být vysoká cena a složitá oprava nádržky, která se nachází ve stěně. Nestává se to však často a někteří výrobci nabízí až desetiletou záruku.
Bezbariérové WC
Velikost
Před koupí jakéhokoli typu si ověřte, zda jste vybrali kus se správným odvodem odpadu. Velikost záchodu se odvíjí od toho, kde bude umístěn. Do menších prostorů vybírejte zkrácené varianty pod 50 cm. Dávejte pozor, zda výrobce uvádí délku mísy, nebo celkovou délku produktu. Standardní výška je okolo 40 cm bez sedátka. Ta ale nemusí vyhovovat každému, např. pro rodinu s dětmi bude lepší nižší záchod. Naopak pro vysoké a starší lidi je lepší vyšší toaleta, ze které se jim lépe vstává.
Materiál a provedení
Keramika je nejčastěji používaným materiálem. Je elegantní, levná a nabízí více designových, typových i barevných provedení. Vyrábí se ale i nerezové varianty, které se typicky nacházejí na veřejných toaletách, protože jsou odolnější. Při výběru berte v potaz úpravu povrchu, která zabrání usazování vodního kamene a šíření bakterií. Většina záchodů má dnes dvoutlačítkové splachování, které umožňuje lepší šetření vody. Malé spláchnutí vypustí 3–4 litry vody, velké spláchnutí 6–8 litrů. Existuje i tlačítkové splachování typu strat-stop, které umožňuje podle potřeby vypustit 1–9 litrů vody. Voda do mísy může vytékat v uzavřeném nebo otevřeném okruhu.
Součástí balení bývá standardně i sedátko. V posledních letech jsou populární ta se zpomaleným sklápěním, případně si můžete pořídit tlumiče, které zjemní dopad prkénka na mísu. Součástí prkénka může být i bidetová sprška.
Moderní koupelna
Cena
Nejlevnější jsou nejmenší typy bez speciálních povrchových úprav. Ve střední cenové třídě naleznete většinu typů provedení, většinou ale stále bez povrchových úprav. Mezi nejdražší patří závěsné toalety v precizních designových provedeních s integrovaným bidetem.