Obliba piva u Čechů je nepopiratelná. V poslední době roste počet malých pivovarů, které pro svou poctivou chuť vyhledává stále více konzumentů. O pivu lze mluvit jako o národním nápoji, stejně tak jako o součásti našeho národního dědictví, pokladem i chloubou. Podívejme se na pivo z jiné perspektivy, o jeho působení na náš organismus
Pití a jeho vliv na náš organismus zkoumalo Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd České republiky. Podle výzkumu si dá pivo alespoň občas 88 % mužů a 57 žen.
sklenice piva
Pití tohoto zlatavého moku zlepšuje náladu. Vděčí za to látce zvané hordenin obsažené v ječném sladu. Tato látka vyvolává silnou reakci v mozkovém centru odměn. Avšak není zatím prokázáno, zda pocit uspokojení vyvolává hordenin sám nebo v kombinaci s jinými látkami.
Další z pozitivních vlivů je pocit uvolnění. Toto potvrdil výzkum, který zkoumal téměř 30 tisíc dobrovolníků ve věku 18 až 34 let, kteří tento pocit potvrdili. Zvýšená agresivita se prokázala pouze u 6,4 % konzumentů.
Jedno desetistupňové pivo podporuje vynalézavost a abstraktivní myšlení. Je to proto, že pivo poskytlo myšlení jiný úhel pohledu. Jedinci se nesoustředili na přesné parametry úkolu, ale pouze na rámcové zadání. Zbytek zadání doplnili sami.
Zajímavostí je, že po konzumaci dvou piv dochází ke zvýšení prahu citlivosti až o jednu čtvrtinu.
pivní sud
Významnou vlastností je ochrana před chorobami. Popíjení piva chrání především ženy před srdečními chorobami a z dlouhodobého hlediska přispívá k jejich duševní pohodě. Výsledky ukázaly, že ženám stačí pouze jedno až dvě piva týdně k třicetiprocentnímu snížení rizika infarktu.
V pivě obsažený chmel má přínosný vliv na játra a v nich obsažený jaterní tuk. Právě tento nezdravý tuk pomáhá odbourávat. Avšak pivo rozhodně není vhodným nápojem při redukčních dietách pro svůj vysoký obsah energie. V jednom půllitru je až 800 kilojoulů. V pivě obsažený alkohol, který je energeticky na gram hmotnosti dvakrát bohatší než samotné cukry.