Jste příznivci přírodních kosmetiky nebo přípravků s deriváty ropy? Nebo o těchto látkách zase tolik nevíte? Kosmetické přípravky je třeba nějak konzervovat, aby se do nich nedaly plísně a bakterie. Přírodní kosmetika bez chemických konzervantů má kratší životnost a její působení nemusí být tak účinné.
levandulové produkty
Silikony jsou synteticky vyráběné křemičité látky, které se v kosmetice hojně používají, od pleťových a tělových krémů přes make-up až po vlasové přípravky. Těší se velké oblibě kvůli vyhlazujícím účinkům a snadné roztíratelnosti. Způsobují, že naše vlasy jsou hladké a lesklé, jemné vrásky vyplněné a pleť je opticky vyhlazená. Nedostatkem je jejich neprodyšnost. Vytvářejí na pokožce či vlasech nepropustný film, který zabrání přístupu výživných látek zvenčí.
Pravda je však taková, že silikony zvyšují uživatelský komfort, na který jsme si my ženy snadno zvykly. Připravte se třeba na to, že při použití bezsilikonového kondicionéru si budete mokré vlasy při rozčesávání pěkně škubat.
Sulfáty patří mezi detergenty, to znamená čisticí prostředky. Zpravidla také vydatně pění, a tím nám dávají pocit lepšího umytí. Dráždí však pokožku a mohou způsobovat svědění, proto se jim v pleťové kosmetice raději vyhněte. Ve vlasové kosmetice sice účinně odmašťují, ale také vysušují pokožku i samotné vlasy. A navíc, stejně jako silikony, zatěžují životní prostředí.
kosmetická taštička
Kolem parabenů v kosmetice trvá mediální vír, jejich škodlivost však není jednoznačně prokázána. Jsou to látky, které konzervují kosmetické výrobky a výrazně prodlužují jejich trvanlivost. Některé parabeny jsou přímo zakázané jako třeba isopropylparaben nebo benzylparaben, jiné povolené, například methylparaben nebo propylparaben. Takže můžete vzít lupu a jít studovat složení kosmetiky při každém nákupu. Anebo prostě důvěřujte výrobci, že zakázané látky nepoužívá.
Pokud však máte na parabeny prokazatelně alergii, sáhněte raději po výrobcích označených paraben free. Jistota je jistota. Mimochodem, jsou jimi konzervovány některé léčivé přípravky a parabeny patří i mezi povolená aditiva v potravinářském průmyslu. Marketing samozřejmě využívá mediální parabenové hysterie a prezentuje některé paraben free výrobky jako přírodní.
Při nákupu přírodních produktů si ověřte, že jde skutečně o certifikovaný výrobek, abyste nevyměnili jednu chemii za jinou. Ne každá kosmetika označená jako přírodní má vysoký obsah přírodních složek. A protože zmíněné deriváty ropy jsou levné, počítejte také s tím, že si za výrobky bez chemických složek nějakou tu korunu připlatíte.