Každé schodiště by mělo mít své zábradlí a to především kvůli bezpečnosti. Správně zvolené schodiště do interiéru ale navíc plní i funkci estetickou.

Jak vhodně zvolit schodišťové zábradlí? Hodně záleží na materiálu, jaký je ten nejlepší?

Na schodiště, které má už více, jak tři schůdky vybíráme už i schodišťové zábradlí a to zejména kvůli bezpečnosti. Na schodech se může lehce stát úraz, pokud máte doma děti nebo starší osoby je schodiště už nutností. Schodiště bez zábradlí navíc není úplné a nevypadá nejlépe. To zábradlí ho zdobí a může skvěle zapadnout do celkového vzhledu interiéru, pokud je vhodně zvoleno. Jak si s výběrem poradit a na co si dát pozor?

pexels-photo-6032418

Vybíráme materiál

Zábradlí na schodiště https://www.fa-havlicek.cz/cs/m-32-zabradli vybíráme podle vzhledu, ale záleží i na tom, jaký zvolíme materiál. Materiál totiž ovlivňuje i samotný vzhled a samozřejmě také kvalitu. Jedním z nejběžněji využívaných materiálů je určitě hliník, hliníkové zábradlí se dá využít venku i vevnitř, je zcela bezúdržbové a má dlouhou životnost, protože odolává zdatně poškození ale i vlivům okolí. Hliník není jen mdlý materiál jedné podoby, dnešní úpravy dávají na výběr, hliník tak může mít lesklou nebo matnou podobu, může mít i různé barvy. Dá se i vhodně kombinovat s jinými materiály.

Přírodní dřevo je velmi oblíbeným materiálem, výborně se kombinuje právě s kovem nebo hliníkem a dodává interiéru úplně jinou podobu. Přírodní dřevo je materiálem kvalitním, ale už vyžaduje péči a musí se pravidelně ošetřovat, aby si zachovalo původní vzhled. Dřevo se hodí, jak do moderních tak i do starších interiérů a dá se s ním mnohé vymyslet. Velmi moderní je pak sklo, to také vyžaduje údržbu, ale vypadá skvěle a opět se dobře kombinuje s kovem.

staircase-spiral-architecture-interior-39656

Klasické nebo originální?

Kromě materiálu se dá vybírat i z nejrůznějších provedení. Zábradlí by mělo dokonale kopírovat schodiště, ale může mít zcela jednoduché klasické provedení nebo může být úplně jiné. Může být různě zatočené, pohrát si lze i s výplní zábradlí. Nikdy nezapomínejte, že by zábradlí mělo být instalováno hlavně kvůli bezpečí, takže i podle toho volte jeho konečnou podobu.

Schodiště obvykle zaujme pozornost, dobře vybrané zábradlí pozornost připoutá a může skvěle zdobit celý interiér.