Ubytování v kempech je u Čechů čím dál oblíbenější. Kempování už dávno není jako dřív, majitelé těchto zařízení jdou s dobou a nabízí zákazníkům moderní zázemí pro jejich dovolenou. I služby už bývají nadstandardní – od animačních programů po restaurace různých kuchyní. A pokud vám stačí les, rybník a louka také si určitě vyberete. Čím ale do kempu vyrazit? Obytným autem nebo autem s karavanem?

Karavan – Obytný přívěs

„Obytňákem“ za poznáním

Pokud se rozhodnete pro obytné auto, počáteční investice bude vyšší. Přeci jen je to auto a ubytování v jednom. Co se týče cen v kempech, rozdíly mezi karavanem a obytným autem téměř nejsou. Nevýhodou je, že pokud potřebujete odjet například na nákup nebo někam na výlet, musíte vše sbalit, zajistit v interiéru volně stojící předměty a až poté můžete vyrazit. Je možné, že až se vrátíte, vaše místo v kempu bude obsazené jiným zákazníkem, protože bohužel většina českých kempů nenabízí ohraničená místa, která byste si mohli pronajmout. Funguje spíše, lepší místo má ten, kdo dřív přijede. Hodně aut je vybaveno malou garáží, kam můžete zaparkovat například skútr, a problém je vyřešen. Výhodou obytného auta je, že nejvyšší povolená rychlost je stejná jako u osobních aut. S karavanem můžete jet v Čechách pouze 80 km/h, protože je to přívěs. Přesuny s obytným autem bývají tedy rychlejší. Proto bych doporučila obytné auto tomu, kdo tráví dovolenou na více místech.

Odpočinek s karavanem

Karavan neboli domeček na kolečkách má také své pro a proti. Výhodou je, že karavan odpojíte, dáte nožičky a autem můžete vyrazit i na vzdálenější výlet. Parkování kdekoliv ve městech je určitě pohodlnější s osobním autem než s obytným a o placených parkovištích ani nemluvím. Pokud se zabydlíte v kempu, postavíte si přístřešek se sezením, nemusíte ho při každém odjezdu skládat a uklízet všechny věci okolo. Vaše místo vám nikdo nevyfoukne. Přejezdy z místa na místo jsou ale delší, kvůli maximální povolené rychlosti, proto bych karavan doporučila těm, komu nevadí zůstat na jednom místě týden nebo dva a vyrážet na výlety po okolí nebo se jen opalovat u vody.
Obytné auto

Součástí přírody

Není divu, že čím dál více lidí tráví dovolenou v kempu, kde jsou blízko přírody. Je opravdu úžasné ráno snídat před domečkem na kolečkách nebo obytňákem a brouzdat nohama v trávě nebo večer sledovat západ slunce z první řady.

A co vy, jak trávíte dovolenou? Jezdíte kempovat nebo dáváte přednost hotelům?