Možná by se tato technika uplatnila i dnes, kdybychom neměli lékaře, dentisty. Jenže, jak známo, lidé se bojí, nebo k nim nechodí z jiného důvodu. Ale ten strach je prioritní. Povím vám proč.

Každý zub má nervy. Tyto jsou rafinovaně ukryté uvnitř a když je některý obnažen, je to bolest jako při pálení žhavým železem. Stačí jen malý dotek, například při kousnutí a člověk má chuť proskočit stropem. Méně zdatní jedinci se prý dle pověsti dokonce i… Ehm, víte co.

Proto je dobré nečekat, až se díra v zubu zvětší, ale je třeba navštívit zubaře. Pokud se domníváte, že mají ještě dřevěné nářadí a tří rychlostní vrtačku na nožní pohon, jste na omylu. Tyto středověké předměty tortury jsou již dávno pradávno zaváty prachem dějin. Nyní je vrtačka asi vícerychlostní a na jiný pohon. A údajně jsou již všechny bezbolestné.

rtg snímek

My se zde nebudeme věnovat otázce, proč všemohoucí nervy do zubů zavedl. Tím se zabýval již zmíněný pan Cimrman. My samozřejmě již víme proč. Právě ony nás mají upozornit na to, že je v zubu chyba. Potíž je v tom, že právě ty nervy, co nám to oznamují při vrtání příšerně bolí. Takže kdyby jich nebylo, člověk by chodil k zubaři běžně a beze strachu. Ergo vědci, kteří s tím o umístění nervů operují, jsou dle mého skromného názoru hodně vedle.

rovnátka

Ale pojďme do současnosti a podíváme se přímo do ordinace. Třeba tam, kde je stomatologie Praha 10. Co zde nalezneme? Inu, zubní ordinace, co jiného. Ale jaké. Jsou vybaveny tou nejmodernější technikou a mistry svého řemesla. Každá jednotlivá ordinace zvládá bez potíží klasické, ale i složitější úkony. Zcela běžně vám zde odvrtají zub a vyléčí jej, ale také, pokud je to nutné provedou jeho extrakci. Také vás poučí, jak se ke svým zubům chovat, jaké tvrdosti použít kartáček a spoustu dalších věcí. Takže vidíte, že zde bude o vás postaráno v tom nejlepším slova smyslu.