Našim roztomilým šelmičkám spaní přes den samozřejmě vyhovuje. Na to stačí jeden pohled na jejich spokojený výraz. Ale co my? Je to pro nás osvěžení? Nebo se nám odpolední „šlofík“ promění v těžké snění, ze kterého se budeme obtížně, až do večera probírat?

spánek na židli

Přes den jen chvíli

Pokud si dáme opravdu jen ten „šlofíček“, bude to pro nás asi opravdu osvěžující a prospěšné. Pokud se nám ale povede „zabrat“ na delší dobu, dostane se tělo do tzv. hluboké fáze spánku. Z té se pak probouzíme obtížně a jsme ospalí a unavení. Některým z nás může dokonce delší denní spánek „rozhodit“ vnitřní hodiny a normální noční spaní.

kočka na posteli

Prospívá jen někomu

Asi 40 procent z nás patří k lidem, kteří mají geneticky dáno, že jim spánek ve dne prospívá, dokonce ho potřebují, aby mohli „fungovat“. Pokud si nemohou přes den spánek dovolit, protože jim to například znemožňují pracovní povinnosti (jen málokterý zaměstnavatel má v tomto směru pochopení), uchylují se ke konzumaci různých látek, které probouzejí jejich aktivitu. Nejčastějším životabudičem je pití kávy ve větší míře nebo energetické drinky. Někdy zoufalý nevyspalý člověk sáhne bohužel i po něčem tvrdším.

Jednoduchý test

Jak nejlépe zjistíme, zda k výše uvedené skupině lidí patříme, abychom se podle toho mohli zařídit a přes den si krátký spánek zkusili dopřávat? Je to velice jednoduché. Zkrátka to zkusíme! Pokud se po cca 30 minutách probereme (nejlépe sami od sebe) a budeme se cítit dobře, tak mezi ně patříme. Jestli ale usneme na delší dobu (více než hodinu) a s tím, že se nemůžeme „vrátit do reality“ nebudeme denní spánek nic pro nás. Necháme spaní na večer a noc.

Každý jsme zkrátka jiný a naše organismy potřebují jiný druh odpočinku. Někdo „šlofíček“ potřebuje a je určitě vhodnějším řešením než nadužívání různých stimulačních látek. Důležité je své tělo a jeho potřeby znát a řídit se podle toho, co je pro jeho zdraví nejlepší!