Dnes a denně
Kybernetické útoky jsou v online prostředí už denním chlebem, tvoří zhruba 20% veškerého datového provozu na internetu. Pokud byste se chtěli podívat, odkud kam tyto snahy ve větším měřítku aktuálně proudí, lze si vyhledat Live Cyber Attack Threat Map – interaktivní mapu, která zobrazuje větší útoky – třeba robotů, kteří mají například zahltit konkrétní web či službu za účelem jejího vyřazení z provozu z důvodu přetížení.
Útok Spojeného království se ale z podstaty věci škatulce „dalšího z řady“ z podstaty věci vymyká.
varování před kybernetickým útokem.jpg
Černá a bílá
Trefně to vystihl ve svém prohlášení šéf britské elektronické rozvědky GCHO Jeremy Fleming, když v této souvislosti poznamenal, že IS a jí podobní svými činy „Mažou hranice mezi kriminální a státní činností.
Protože pokud je internetový prostor využíván ke kriminálním útokům, je žádoucí se i v tomto prostředí odpovídajícím způsobem aktivně bránit. Jakkoliv jsou obecně podobné útoky chápány jako špatné, takovéto zacílení samozřejmě celkové hodnocení naprosto mění.
maska kostlivce.jpg
Britský úspěch
Je to vůbec poprvé, kdy Velká Británie podnikla tak systematicky vedený a vojensky koordinovaný odvetný útok, podle Fleminga jsou ale výsledky velmi dobré a budou mít dalekosáhlé následky.
Výsledkem těchto snah nejsou ztráty v pravém smyslu „fyzické“ na straně Islámského státu, je ale nutné si uvědomit, že na internetu se nepálí ostrými náboji, ale informacemi a jejich výměnou a šířením. A to právě v případě IS, který má celosvětově rozptýlenou základnu svých bojovníků, není právě málo. Omezeny či zastaveny byly navíc i snahy o verbování „čerstvé krve“ v podobě šíření jejich propagandy.

Konec v nedohlednu
Tímto úspěchem samozřejmě boje nekončí, právě naopak, jak už je ostatně u kybernetických útoků obvyklé. IS zcela jistě hledá další cesty k tomu, jak své informační toky na internetu obnovit a ochránit do budoucna a stejně tak usilovně pracují nadále i ti, kdo stojí na opačné straně.
Jasně se tu se ale ukázalo, jak efektivní může taková obrana být. Nemůžeme si být jisti, že se povedlo překazit třeba jen jediný útok v reálném světě a s lidskými ztrátami, i takový zásah do suverenity a organizace protivníka ale není vůbec málo.