Článek sepisuji hlavně podle zkušeností a poznatků, které jsem za pár let studia nasbírala. Jsou to tipy, triky a rady, jak se za co nejkratší čas naučit co nejvíc z dané látky. Vzhledem k tomu, že jsem majitel vysvědčení, na kterých je vzadu nápis prospěla s vyznamenáním, si myslím, že mám oprávnění se o své poznatky s Vámi podělit.

vzdělání u kávy
Na stole měj čisto!

Není nic horšího se učit na dvou centimetrech čtverečních volné pracovní plochy. Na stole by nemělo ležet:
·         Žádné mobilní zařízení, které by Vás různým upozorněním vyrušovalo. Raději ho dejte na druhou stranu místnosti a vypněte jej. Dvě hodiny bez mobilu určitě přežijete.
·         Na Vaší pracovní desce rozhodně nenechávejte nedopité hrnky od kávy, talíře, sluchátka, učebnice, skripta a sešity k jiným předmětům.
·         Stůl by měl vypadat ve finále organizovaně, aby Vás žádný z předmětů nerozčiloval, a při Vašem studiu jste neustále neměli nutkání ho někam přesouvat.

moderní technologie ve vzdělání
Buď najedený!

Pokud se jdete učit něco delšího a už teď víte, že Vám to zabere alespoň tři hodiny, vezměte si před učením něco sladkého na zub. Pokud děláte něco pro své zdraví, doporučujeme jablko nebo banán. Neuškodí vám ani energy drink či káva.

Teď k samotnému studiu

Já osobně mám svůj vlastní postup učení nové látky. Vždy si před sebe dám všechny učebnice a sešity, ze kterých budu čerpat. Látku, ze které budu psát test, si rychle prolétnu pohledem. Podruhé si látku přečtu nahlas. Velice mi pomáhá při předčítání chodit po místnosti, nebo se snažit si látku vysvětlovat. Ve třetí fázi sešity a učebnice zavřu a snažím se sama mluvit o daném tématu co nejdéle. Pokud mám se zapamatováním stále problému, udělám si krátké výpisky. Ty by se měly vejít maximálně na jednu A4. Pokud se učím předměty, ve kterých je potřeba počítat, mluvení mi moc nepomůže. Trénuji tedy vzorové příklady ze sešitů, učebnic a internetu stále dokola na čistý papír. Čerpám z co nejvíce zdrojů, protože (například u slovních úloh) mohou být zadání rozdílná, ale postupy k výpočtům jsou stále stejné. Často se mi mnou procvičované příklady objeví i v samotném testu ve škole.

matematické příklady
Hlavní je nestresovat

Před každou prověrkou je důležité se uklidnit a říct si, že jste pro výsledek udělali vše, co bylo ve Vašich silách! A ať už to dopadne, jak chce, snažili jste se a to se také počítá.