Představa, že svého psa, nebo možná, pejsky naučíme tahat břemeno, tedy přesněji přímo nás, a hned můžeme vyrazit na dlouhé túry na horách je zcela scestná. Psy tato aktivita bude jistojistě bavit, budou jí určitě nadšeni, ale pozor. Pejsci v tomto neznají míru. Potáhnout nás do padnutí. Prostě poběží a poběží, a pak si zřejmě lehnou a budou odpočívat. A my s nimi nehneme.
dva samojedi
Pokud se tomu chceme vyhnout, a my chceme. Nejde totiž o to, že pejsci se unaví a budeme mít problém je dostat domů. My přece nechceme, aby se tak uhnali a nechceme také riskovat, že se jim ta dřina zprotiví.
Abychom tomu předešli, musíme naše pejsky podrobit přípravě, ne nepodobné klasickému tréninku lidských sportovců. Má to jednu velkou výhodu. Když budeme trénovat své psi, budeme trénovat i sami sebe. Čili uděláme něco pro své zdraví. Věřte, že naši pejsci nám za to budou vděčni.
Jak tedy probíhá trénink psů? Předpokládejme, že psi už vědí, co to znamená, když jím nasadíte kšíry a zapnete do tažných lan. Také předpokládejme, že jsou psi dostatečně napojeni a zavodněni. Pokud nevíte jak toho docílit, naházejte jim nějaké pamlsky do misky s vodou. Při výlovu pamlsků se dostatečně napijí.
Takže máme psi už zapřažené. Nás a psi spojuje tažné lano. Sedíme na kole, nebo stojíme na běžkách, případně jsme připraveni vyběhnout či svižným krokem vyrazit.
psí spřežení
Takže „GO!“. Při tréninku psů v prvotní fázi nejde o to, aby běželi nějakou závratnou rychlostí. Ostatně, pokud nejedeme na kole, budeme jejich brzdou. Nám jde o to, aby si navykali hltat jeden kilometr za druhým. Pět, deset, patnáct dvacet i třicet kilometrů, jsou schopni urazit bez vážnější únavy. K tomu je chceme vytrénovat.
Začínáme zvolna. Dny rozdělíme do tréninkových cyklů. První den je na rozhýbání. Psi si dají střední vzdálenost, na kterou jsou zvyklí. Začneme třeba na 5 kilometrech. Druhý den prodloužíme trénink až na dvojnásobek. Z počátku bude třetí den posledním dnem cyklu. Bude to výběhový den. Psům naordinujeme kratší etapu a procházíme ji opravdu zvolna. Psi musí ze svaloviny dostat kyselinu mléčnou a musí poznat, že nám také jde o to, aby je věc bavila. Po cyklu zařadíme den úplného volna.
S přibývající kondicí pejsků přidáme další den do cyklu. Druhý a třetí den budou mít nejdelší úseky. Je dobré, aby třetí den cyklu byl ještě delší než druhý. Za odměnu zařadíme druhý den odpočinku. Kondice psů roste velice rychle. Poznáte to také podle osvalení jejich těl. Bude na ně krásný pohled.