Soustružení je jednou z nejzákladnějších technologií obrábění, protože slouží k vytváření různých rotačních součástí. Nepodceňujte ani výběr nástroje.

Obrábění pomocí soustružení

Velmi důležitý stroj

Ve strojírenství potřebujeme vyrábět řadu rotačních součástek, přičemž k tomu mnohdy využíváme soustruh, protože tento stroj je obrovský pomocník. Přeci jen má bohatou historii, a hlavně obrovské využití v řadě firmách, které se věnují právě strojírenské výrobě. Vše to funguje díky tomu, že stoj má silný elektromotor, který má různé převody, což umožňuje upnutí obrobku do sklíčidla, který se následně točí potřebnou rychlostí.

leštění na soustruhu

K odběru třísky slouží soustružnický nůž, jenž se upevňuje do hlavy a odebírá materiál v podobě třísky. Samozřejmě nožů je spousta, protože máme různé materiály a postupy. Kromě takové odebírání třísky jdou na tomto stroji řezat závity, kde se používá například závitořezné hlavy. Samozřejmě nesmí chybět ani vrtání a další možnosti využití. Často se povrch vylepšuje broušení, aby měl požadovanou drsnost. Pro každou činnost musí být stroj správně nastaven a mít vhodné otáčky.

Nástroj

Při každém obrábění hraje obrovskou roli nástroj, který odebírá materiál, protože ten zajišťuje, aby byl výsledek dobrý a zároveň musí něco vydržet, protože jistě nechcete měnit nástroj každou chvilku. V případě soustružnického nože hraje největší roli samotný břit, protože ten se stará o odběr materiálu a odvod třísky. Musí se dbát na jeho správnou geometrii, a proto se počítají jeho úhly, aby byl výsledek skutečně co nejlepší.

soustružnický nůž

Velmi záleží i na jeho materiálu, který má určitou pevnost, životnost a další vlastnosti. Rozhoduje i životnost, do kdy se dá s nástrojem bez problémů a s přesností pracovat, přičemž některé nože se dají nabrousit a u jiných zase stačí vyměnit pouze destičku. Rozhodně nákupu věnujte pozornost, protože bez vhodného nástroje i ten nejlepší stoj nebude nikdy pracovat optimálně. Musíme přihlížet i na cenu, abychom dosáhli co nejnižších výrobních nákladů.